1 sie 2016

Co robić w niepogodę nad morzem – okolice Dziwnowa część pierwsza

W Dziwnowie i jego okolicach turyści nie będą się nudzić nawet wtedy, kiedy pogoda nie będzie zachęcać do zażywania kąpieli słonecznych.

W chłodny lub pochmurny dzień proponujemy wybrać się do Trzęsacza, który od Dziwnowa dzieli tylko kilkanaście kilometrów. Na klifie przy plaży na turystów czekają malownicze ruiny kościoła. Inna propozycja to rejs statkiem do Kamienia Pomorskiego. Szczególnie interesującym miejscem w tym mieście jest jego historyczny układ przestrzenny. Dziwnów to miasto położone nad Morzem Bałtyckim. Zostało rozlokowane na obu brzegach rzeki Dźwiny w miejscu, gdzie uchodzi ona do Bałtyku. To jedno z najbardziej znanych nadbałtyckich uzdrowisk i kąpielisk. Od strony północnej miasto otacza Morze Bałtyckie, od południa Zalew Kamieński. Tak atrakcyjne położenie sprawiło, że Dziwnów jest popularną miejscowością o charakterze turystyczno-wypoczynkowym.

Historia miasta sięga XIII wieku. Do 2004 roku roku była to jedynie osada, status miasta zmienił się po uzyskaniu praw miejskich. Miasto pełni dwie role: uzdrowiskową i wypoczynkową. Jest to raj przede wszystkim dla miłośników sportów wodnych. Ale bardzo chętnie przyjeżdżają tutaj także wędkarze, aby łowić słodkowodne i morskie gatunki ryb. Położone w sąsiedztwie Dziwnowa jeziora Martwa Dziwna przyciąga z kolei ornitologów. Jedną z dużych atrakcji turystycznych miasta jest zbudowany nad ujściem rzeki Dźwiny zwodzony most. W mieście zachowała się także duża liczba zbudowanych na początku XX wieku willi i pensjonatów.

Dziwnów jest niewielkim miastem. Jego zachowana w bardzo dobrym stanie zabytkowa zabudowa sprawiła, że miasteczko ma bardzo wiele uroku. Zabytkowe wille otoczone ogrodami oraz pensjonaty zobaczymy spacerując między innymi ulicą Parkową i Mickiewicza. W 2002 roku przy ulicy Reymonta powstała Aleja Gwiazd Sportu. W Dziwnowie gwiazdy zostały poświęcone tak znanym osobom jak Kazimierz Górski (nieżyjący już trener piłkarski), Wojciech Fortuna (złoty medalista z Sapporo), Apoloniusz Tajner (trener naszego skoczka Adama Małysza) i Otylia Jędrzejczak, utytułowana pływaczka. Każdego roku w lipcu Dziwnów zaprasza nie tylko turystów na Festiwal Gwiazd Sportu. Festiwal zawsze gości wiele gwiazd sportowych.

Zobacz również

Piwo z konopi

Piwo z konopi indyjskichPosted by Marijuana Doctors on 08/08/2017 in KonsumpcjaZaktualizowano 6 grudnia 2018 r. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A...