28 kwi 2022

Marihuana a opiaty

Marihuana a opiaty

Posted by Marihuana Doctors on 10/24/2017 in Medyczna marihuana

Zaktualizowano 6 grudnia 2018 r. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Osoby, które doświadczają przewlekłego bólu, mogą przez wiele lat nie znaleźć ulgi, przeskakując z jednego leku przeciwbólowego na drugi. Ból może niekiedy obezwładniać i wpływać na wszystkie aspekty życia pacjenta. Codzienne proste czynności, takie jak wiązanie butów czy zapinanie guzików koszuli, mogą stać się trudnością.

A po latach zmagania się z bólem fizycznym można poczuć się beznadziejnie i popaść w depresję, myśląc, że nigdy nie doznamy ulgi. Jednak nadzieja dla osób cierpiących na ból przewlekły istnieje, i to w postaci medycznej marihuany.

Ból przewlekły nie jest odosobnioną dolegliwością. Wielu pacjentów zmaga się z innymi objawami, występującymi oprócz bólu lub z jego powodu. Niektóre z tych objawów to m.in:

  Trudności z zasypianiem Izolacja i wycofanie się z aktywności Osłabienie układu odpornościowego Zmiany nastroju, takie jak drażliwość, depresja, stres i niepokój.

Ból przewlekły stanowi również ogromny problem dla zdrowia publicznego. Według Instytutu Medycyny (The Institute of Medicine) dotyka on ponad 100 milionów ludzi w samych Stanach Zjednoczonych i kosztuje około 600 miliardów dolarów rocznie.

Dla większości ludzi zażycie ibuprofenu lub acetaminofenu jest wystarczające, aby złagodzić zwykłe bóle i dolegliwości. Ale kiedy cierpisz na ból przewlekły - zwłaszcza

zwłaszcza gdy jest on bardziej niż łagodny - te dostępne bez recepty leki po prostu nie wystarczą. W wielu przypadkach lekarze przepisują opiaty w przypadku umiarkowanego lub silnego bólu przewlekłego.

Cierpiący akceptują tę receptę bez zastanowienia, ponieważ są gotowi spróbować wszystkiego, byle tylko złagodzić ból i dyskomfort. Na leczenie bólu przewlekłego cierpi około 11,2 procent dorosłych Amerykanów, z czego około 3 do 4 procent przepisuje długotrwałe leczenie opioidami.

Opioidy to klasa leków przeciwbólowych wydawanych na receptę, które pochodzą z rośliny maku. Wyciągi z maku stanowią podstawę narkotyków, takich jak opium i heroina. Do popularnych opioidowych leków przeciwbólowych należą Vicodin, morfina, OxyContin, Percocet i Zohydro.

Nawet jeśli te środki przeciwbólowe zapewniają odpowiednią ulgę w bólu, to wiążą się one z szeregiem niekorzystnych skutków ubocznych. Mogą również uzależniać i wiele osób nadużywa ich.

Skutki uboczne opioidów wydawanych na receptę

Ponieważ opioidy mogą być toksyczne, nic dziwnego, że mogą wywoływać działania niepożądane. A skutki uboczne towarzyszące przyjmowaniu opioidów mogą być często równie trudne do opanowania, jak sam ból. Niektóre z powszechnych działań niepożądanych związanych z opiatami obejmują:

  Zaparcia Nudności i wymioty Zawroty głowy Sedacja Zwiększona tolerancja na lek Depresja oddechowa Uzależnienie

Najbardziej niepokojącą statystyką związaną z opiatami jest fakt, że doprowadziły one do śmierci dziesiątek tysięcy osób w samych Stanach Zjednoczonych.

Przedawkowanie opiatów

Niestety, opioidy należą do najczęściej nadużywanych leków przeciwbólowych, co spowodowało, że w latach 1999-2015 ponad 183 000 osób zmarło z powodu przedawkowania tych leków.

Według danych Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) w 2014 r. prawie 2 miliony osób w USA nadużywało leków opioidowych lub było od nich uzależnionych. Według szacunków Kaiser Family Foundation w tym samym roku z powodu przedawkowania zmarło ponad 21 000 osób.

W tym samym roku w czasopiśmie JAMA Internal Medicine opublikowano badanie, które sugeruje, że medyczna marihuana może zmniejszyć te niepokojące statystyki. Naukowcy przeanalizowali akty zgonu we wszystkich stanach USA w latach 1999-2010. Okazało się, że roczna liczba zgonów z powodu przedawkowania opioidowych leków przeciwbólowych była o prawie 25% niższa w stanach, które zalegalizowały medyczną marihuanę. Przełożyło się to na ponad 1700 zgonów mniej w 2010 roku w tych stanach.

Nowy raport CDC, opublikowany w lutym 2017 r., pokazuje istotne zmiany w dwóch kluczowych obszarach: leki, które były przyczyną zgonów, oraz grupy wiekowe osób, które najbardziej ucierpiały w wyniku przedawkowania.

Na przykład, chociaż śmiertelne przedawkowania z udziałem "półsyntetycznych," "naturalnych" i "syntetycznych" opioidów - takich jak oksykodon, morfina i metadon - zmniejszyły się w latach 2010-2015, odsetek śmiertelnych przypadków przedawkowania heroiny potroił się.

Dokładniej:

Dwadzieścia dziewięć procent śmiertelnych przedawkowań w 2010 r. dotyczyło tzw. opioidów "półsyntetycznych" i "naturalnych", a 12 procent - opioidów "syntetycznych". Pięć lat później odsetek śmiertelnych przedawkowań z udziałem opioidów zmniejszył się odpowiednio do 24% i 6%. Przedawkowanie heroiny natomiast wzrosło z 8 do 25 procent w latach 2010-2015. Różne grupy wiekowe bardziej niż inne ucierpiały z powodu śmiertelnych przedawkowań opioidów. Chociaż we wszystkich grupach wiekowych nastąpił wzrost liczby zgonów z powodu przedawkowania, największy wzrost odnotowano wśród dorosłych w wieku od 55 do 64 lat. Wśród innych grup wiekowych:

  Liczba zgonów z powodu przedawkowania narkotyków wśród dorosłych w wieku 55-64 lat wzrosła z 4,2 na 100 000 w 1999 r. do 21,8 w 2015 r. W 2015 r. najwyższy wskaźnik zgonów z powodu przedawkowania narkotyków odnotowano wśród osób dorosłych w wieku od 45 do 54 lat - 30 na 100 000.

Ponadto opioidy i heroina, w tym środki przeciwbólowe wydawane na receptę, mają ze sobą kłopotliwy związek. Według badań przedstawionych przez New York Times, ponieważ działają one podobnie w mózgu, zażywanie jednego z nich - nawet jeśli przyjmuje się go zgodnie z zaleceniami - może zwiększyć podatność na uzależnienie od drugiego.

Obecnie zioło medyczne szybko staje się jednym z cudownych rozwiązań w leczeniu różnych dolegliwości i schorzeń. Trawka nie tylko pomaga złagodzić przewlekły ból spowodowany ciężką chorobą, taką jak stwardnienie rozsiane lub rak, ale wielu lekarzy twierdzi, że ma ona pozytywny wpływ na osoby zmagające się z uzależnieniem od opiatów.

Marihuana czy opioidy na ból przewlekły

A więc, marihuana kontra opioidy? Który z nich jest lepszy w przypadku przewlekłego bólu? Działanie przeciwbólowe zarówno opioidów, jak i kannabinoidów polega na wiązaniu się z receptorami na powierzchni komórek i uruchamianiu serii zdarzeń w komórce, które prowadzą do zablokowania bólu. Mechanizmy działania konopi i równoległe mechanizmy działania opioidów pozwalają na skuteczne uśmierzanie bólu przy jednoczesnym podawaniu leków.

Z tego powodu naukowcy teoretyzują, że marihuana uzupełnia skuteczność opioidów w zwalczaniu bólu. Na przykład przy jednoczesnym stosowaniu morfiny i THC uzyskuje się ten sam poziom uśmierzenia bólu przy niższych dawkach w porównaniu z sytuacją, w której pacjent otrzymywałby samą morfinę.

Opiaty i marihuana działają jednak przeciwbólowo w różny sposób.

Opioidy

Opioidowe leki przeciwbólowe są dziś lekami powszechnie przepisywanymi. Lekarze przepisują je w różnych sytuacjach, aby pomóc w uśmierzaniu umiarkowanego lub silnego bólu. Blokują one sygnały bólowe wysyłane przez mózg. Jeśli na przykład zostaniesz skaleczony, nerwy otaczające ranę wysyłają do mózgu sygnały informujące o tym, że dana część ciała została zraniona. Po odebraniu tych sygnałów mózg uwalnia pewne substancje chemiczne, które informują o urazie poprzez odczucie bólu.

Opioidy blokują neuroprzekaźniki w mózgu, które informują o urazie. Leki te nie pozwalają w pełni odczuć skutków urazu, ponieważ zmniejszają ból. Niektóre przypadki, w których lekarz może przepisać opioidy, to m.in:

  Leczenie przewlekłego bólu po wypadku Leczenie bólu pooperacyjnego Leczenie przewlekłego bólu spowodowanego przepukliną dysku w plecach Leczenie bólu w chorobie nowotworowej.

Podczas przyjmowania opiatów nierzadko występują problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, wymioty i zaparcia. Jednak najpoważniejsze problemy związane z przyjmowaniem opiatowych środków przeciwbólowych to uzależnienie, nałóg i przedawkowanie.

Medyczna marihuana

Naukowcy nie poznali jeszcze w pełni mechanizmów blokowania bólu przez marihuanę. Na początek, elementy medycznej trawki oddziałują na układ opioidowy i endokannabinoidowy. Układ endokannabinoidowy oddziałuje następnie z różnymi obszarami układu opioidowego.

Z drugiej strony, opioidy wydawane na receptę nie oddziałują na Twój układ endokannabinoidowy tak, jak ma to miejsce w przypadku spożywania marihuany. Związki zawarte w marihuanie mogą:

  wyzwalać "dobre samopoczucie", uwalniając endorfiny Zmniejszać stan zapalny, który powoduje ból w organizmie Hamować ból neuropatyczny Blokować mózgowe sygnały bólowe, tak jak opioidy Zmniejszać gromadzenie się płynów w miejscach urazów Otwierają napięte naczynia krwionośne, działając jak środek rozluźniający mięśnie

Opioidy i marihuana działają w mózgu w podobny sposób, blokując sygnały bólowe i powodując dobre samopoczucie. Jednak kannabinoidy, takie jak CBD, CBC, CBN i THC, również działają w sposób metodyczny, zmniejszając stan zapalny i rozluźniając uszkodzone tkanki w organizmie.

Medyczna marihuana jest bezpieczniejszą opcją, ponieważ nie uzależnia fizycznie i nie odnotowano przypadków śmierci z powodu przedawkowania. Użytkownicy nie zwiększają też poziomu tolerancji na lek, jak to się dzieje w przypadku opioidów.

Co więcej, jeśli pacjenci używają marihuany razem z opioidami, marihuana zapobiega rozwojowi tolerancji i może pomóc im w odzwyczajeniu się od opioidów. Tak więc zasadniczo pacjenci zmniejszają uzależnienie od opioidów dzięki marihuanie.

Kannabidiol zmniejsza negatywne skutki uboczne opioidów

Łaknienie środków przeciwbólowych to objaw uzależnienia i ogromna przyczyna nawrotu choroby. Niestety, dzisiejsze metody leczenia są często nieskuteczne w powstrzymywaniu pacjentów przed nawrotem uzależnienia. Medyczna marihuana może odegrać tu kluczową rolę. Pacjenci mogą dzięki niej skutecznie ograniczyć głód narkotykowy i ryzyko powrotu do nałogu.

Naukowcy prowadzą nawet badania nad kannabidiolem (CBD), aby sprawdzić, czy może on być potencjalnym środkiem leczenia uzależnień. Zarówno badania na zwierzętach, jak i na ludziach wykazują, że CBD może zmniejszyć głód narkotykowy i nie uzależnia. Może również pomóc w leczeniu odstawienia narkotyków poprzez zmniejszenie objawów nastroju, bólu i niepokoju.

Ponad 75% osób uzależnionych od opioidów było w stanie odzwyczaić się od nich i zastąpić je marihuaną. Co więcej, w stanach, które zalegalizowały medyczną trawkę, liczba ofiar śmiertelnych przedawkowania opiatów spadła o 24,8 procent.

Ponieważ CBD pomaga leczyć objawy odstawienia, zapobiega nawrotom i przerywa cykl uzależnienia, może pomóc w leczeniu nadużywania i uzależnienia od opiatów w USA, obniżyć liczbę przepisywanych opiatów i zmniejszyć ryzyko przedawkowania.

Rodzaje bólu przewlekłego, które można leczyć medyczną marihuaną

Jakie rodzaje bólu może leczyć medyczna marihuana? W końcu nie ma tylko jednego rodzaju bólu. Marihuana może złagodzić wiele rodzajów bólu i dolegliwości, które mogą być spowodowane przez różne schorzenia, takie jak

  Zapalenie stawów Ból idiopatyczny Fibromialgia Ból spowodowany wypadkami i urazami Ból nowotworowy Ból związany z leczeniem HIV/AIDS Bóle głowy

Wydaje się, że kannabinoidy są najbardziej skuteczne w leczeniu bólu spowodowanego uszkodzeniem ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego. Do takich stanów bólowych można zaliczyć uszkodzenie rdzenia kręgowego, stwardnienie rozsiane, neuropatię cukrzycową, neuropatię związaną z zakażeniem wirusem HIV oraz bóle pourazowe po zabiegach chirurgicznych.

Trawka medyczna ma również inne zalety, które poprawiają samopoczucie pacjentów, takie jak łagodzenie stresu lub lęku, poprawa snu i zmniejszenie dyskomfortu.

W szczegółowym przeglądzie systematycznym prowadzonym przez Harvard, obejmującym 28 badań, naukowcy sprawdzili skuteczność egzokannabinoidów - kannabinoidów pochodzących z roślin lub preparatów syntetycznych - w leczeniu różnych rodzajów bólu i problemów medycznych. Przegląd ten ujawnił wysokiej jakości dowody na poparcie tezy o skuteczności stosowania medycznej marihuany w leczeniu bólu neuropatycznego lub przewlekłego oraz spastyczności wywołanej stwardnieniem rozsianym.

Spośród wszystkich przeanalizowanych badań, w pięciu na pięć badań dotyczących bólu neuropatycznego oraz w sześciu na sześć badań dotyczących ogólnego bólu przewlekłego stwierdzono znaczną poprawę stanu pacjentów. I chociaż w większości badań stosowano syntetyczne preparaty kannabinoidowe, w trzech z pięciu badań dotyczących bólu neuropatycznego badano palenie marihuany, a w dwóch - doustne preparaty w aerozolu.

Zastępowanie opioidów medyczną marihuaną

W latach 90-tych XX wieku koncerny farmaceutyczne zapewniały środowisko medyczne, że przepisywane na receptę opioidy nie będą uzależniać, jednak dziś wiemy, że było to kłamstwo. Nadużywania Narkotyków (National Institute on Drug Abuse) wykazały, że nadużywanie opioidów jest główną przyczyną zgonów w Stanach Zjednoczonych - szacuje się, że dziennie umiera 90 osób. Na szczęście dla nas, wykazano, że medyczna marihuana może być realnym zamiennikiem w leczeniu przewlekłego bólu.

Dlaczego medyczna marihuana jest lepszym lekiem przeciwbólowym niż opiaty

Ograniczenie stosowania opioidów za pomocą marihuany i zmniejszenie pandemii opioidów w USA to dwie ogromne korzyści, o których już wspominaliśmy. Jednak wbrew wcześniejszym opiniom, medyczna marihuana może odegrać jeszcze większą rolę w kontrolowaniu nadużywania opiatów. Medyczna marihuana ma co najmniej trzy główne potencjalne zastosowania:

  Leczenie bólu przewlekłego Leczenie bólu ostrego Łagodzenie głodu związanego z odstawieniem opiatów

Zaletą marihuany jest również to, że jest mniej uzależniająca i mniej niebezpieczna niż opioidy.

Marihuana jest jedyną rośliną, o której wiadomo, że zawiera związki kannabinoidowe. Twój organizm naturalnie wytwarza kannabinoidy zwane endokannabinoidami, które pomagają w łagodzeniu bólu. Neurolog i farmakolog dr Ethan Russo przeprowadził badania nad endokannabinoidami i wysnuł teorię, że niedobór endokannabinoidów powoduje fibromialgię, zaburzenie związane ze zmęczeniem i rozległym bólem.

Badanie przeprowadzone w marcu 2016 r. przez naukowców z Uniwersytetu Michigan i opublikowane w Journal of Pain dostarcza intrygujących informacji. Naukowcy odkryli, że marihuana:

  Poprawiła jakość życia Zmniejszyła skutki uboczne leków Zmniejszyła zużycie opioidów średnio o 64 procent.

Inne badanie dotyczyło marihuany i opiatów oraz tego, co pacjenci wolą stosować w walce z bólem. Naukowcy odkryli, że pacjenci preferowali medyczną marihuanę, a wielu z nich twierdziło, że jest ona równie skuteczna w leczeniu bólu jak opiaty.

Pacjenci biorący udział w badaniu, którzy stosowali marihuanę i opioidy, twierdzili, że marihuana dawała mniej efektów ubocznych niż przepisywane przez nich regularnie opiaty, a nawet byli w stanie stosować mniejszą ilość opiatów. Z badania można wywnioskować, że pacjenci używający medycznej marihuany twierdzą, że mogą ją z powodzeniem stosować razem z lekami opioidowymi lub jako ich alternatywę.

W raporcie National Academy stwierdzono, że "u osób dorosłych cierpiących na ból przewlekły, pacjenci, którzy byli leczeni konopiami indyjskimi lub kannabinoidami, częściej doświadczali klinicznie istotnego zmniejszenia objawów bólu."

Badacze z Kent State University i University of California Berkeley wysłali do uczestników badania e-maile, w których pytali o używanie marihuany i opioidów oraz o odczuwany ból. Spośród 2810 uczestników badania, którzy obecnie używali marihuany, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy 828 używało opioidów do leczenia bólu.

Dziewięćdziesiąt siedem procent respondentów z tej grupy zgodziło się lub zdecydowanie zgodziło się, że byli w stanie zmniejszyć ilość przyjmowanych opiatów, jeśli używali również medycznej marihuany. Ponadto 89% badanych zgodziło się lub zdecydowanie zgodziło się, że opiaty powodowały u nich niepożądane efekty uboczne, takie jak nudności i zaparcia.

Większość uczestników badania zgodziła się, że wybrałaby marihuanę zamiast opioidów do leczenia bólu.

Ryzyko związane z marihuaną i opiatami

Istnieje wiele badań porównujących ryzyko związane z różnymi narkotykami, a według większości obliczeń ryzyko i szkodliwość marihuany są dość niskie. W jednym z badań naukowcy porównali ogólne ryzyko śmiertelnego przedawkowania różnych narkotyków. Spośród nich konopie indyjskie były jedynym narkotykiem, który należał do kategorii "niższego ryzyka".

Substancje takie jak valium i amfetamina charakteryzowały się średnim ryzykiem, a alkohol, heroina i kokaina - wyższym. Kiedy badacze uszeregowali uzależniające właściwości narkotyków, heroina i opiaty znalazły się blisko szczytu tabeli. Znajdowały się one powyżej takich substancji, jak ketamina, alkohol i benzodiazepiny. Konopie indyjskie, psylocybina, LSD i inne psychodeliki znalazły się w dolnej części tabeli, będąc znacznie mniej uzależniające.

Używanie narkotyków z kategorii "wysokiego ryzyka", powodujących uzależnienie i przedawkowanie, jest ryzykowne. Według naukowców marihuana jest o wiele mniej ryzykowna i można ją stosować w leczeniu bólu przewlekłego, co jest największym powodem, dla którego ludzie sięgają po nią w celach medycznych.

Jak wspomniano wcześniej, wiele badań wykazało, że w stanach USA, w których dopuszcza się stosowanie medycznej trawki, odnotowuje się mniejszą liczbę zgonów spowodowanych opiatami. Jak podaje Stat News, w stanach, w których wprowadzono takie przepisy, liczba zgonów spowodowanych opiatami była niższa o 20% w pierwszym roku, o 24% w trzecim i o 33% w szóstym.

Chociaż nie można powiedzieć, że liczba zgonów spadła tylko dlatego, że stany zalegalizowały medyczną marihuanę, a nie z innego powodu, naukowcy uważają, że skoro efekt ten jest tym silniejszy, im dłużej marihuana jest legalna, może to sugerować, że jest ona istotną przyczyną spadku liczby zgonów z powodu opioidów.

Nie oznacza to, że konopie indyjskie nie niosą ze sobą żadnego ryzyka. Z dotychczasowych obserwacji naukowców wynika, że marihuana jest znacznie mniej szkodliwa dla użytkowników niż opioidy.

Najlepsze odmiany medycznej marihuany do leczenia bólu

Możesz używać wielu różnych odmian marihuany, aby złagodzić przewlekły ból. Aby dowiedzieć się, jak określone odmiany wpływają na ciebie i jakiej ulgi możesz oczekiwać, musisz poznać związki chemiczne i odmiany medycznej marihuany. Wiedząc, jak działa leczenie medyczną trawką, łatwiej będzie ci przejść przez fazę "prób i błędów" i znaleźć idealną dla siebie odmianę i dawkę, która przyniesie ci większą ulgę.

Istnieją trzy rodzaje szczepów roślin marihuany: Indica, Sativa i hybrydowe. Wszystkie one uśmierzają ból, ale w różny sposób. Na przykład, odmiany Indica zapewniają głęboki, pełny efekt, podczas gdy odmiany Sativa dodają energii i stymulują zmysły.

Oprócz odmian, konopie zawierają również kannabinoidy. Wszystkie te związki mają swoje własne przeznaczenie. Na przykład THC jest związkiem psychoaktywnym, który daje "haj" odczuwany podczas używania konopi. Jest to silny związek uśmierzający ból. CBD również łagodzi ból, ale nie daje takiego samego haju jak THC, ponieważ nie jest związkiem psychoaktywnym.

Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych odmian, o których użytkownicy mówią, że mają skuteczne właściwości uśmierzające ból.

  Blue Dream (hybryda) Afghan Kush (Indica) Granddaddy Purple (Indica) AC/DC (hybrydowa) Girl Scout Cookies (hybryda)

Odmiana, którą wybierzesz, jest kwestią osobistych preferencji, ale pamiętaj, że wynik będzie zależał od tego, na jaką odmianę się zdecydujesz i ile jej spożyjesz. Dobrym rozwiązaniem jest wypróbowanie różnych odmian i sprawdzenie, która jest lepsza. Może się zdarzyć, że będziesz próbować różnych odmian, dawek i metod, które zamierzasz zastosować, aby uzyskać ulgę w bólu, zanim wybierzesz odmianę idealną dla siebie. Jeśli obecnie używasz opiatów, ważne jest, abyś zachował ostrożność i najpierw skonsultował się z lekarzem.

Rozpoczynając leczenie medyczną marihuaną, zacznij powoli, od małych dawek, a następnie dojdź do dawki, która najlepiej uśmierza ból. Wielu pacjentów twierdzi, że odmiany Indica łagodzą ból lepiej niż odmiany hybrydowe lub Sativy, ale wyniki będą zależeć od prób i błędów oraz osobistych preferencji.

Dowiedz się więcej o korzyściach płynących z leczenia bólu za pomocą marihuany

Jeśli szukasz lekarza stosującego marihuanę w leczeniu przewlekłego bólu, poszukaj go już dziś. Na stronie MarijuanaDoctors.com możesz znaleźć lokalizacje, przeczytać opinie i zlokalizować poradnie. Możesz także zapisać się do naszego bezpłatnego newslettera, gdzie będziesz otrzymywać zaufane informacje, aby być na bieżąco z nowościami dotyczącymi medycznej marihuany, informacjami i zniżkami.

Zobacz również

Piwo z konopi

Piwo z konopi indyjskichPosted by Marijuana Doctors on 08/08/2017 in KonsumpcjaZaktualizowano 6 grudnia 2018 r. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A...