4 pytania, które musisz zadać podczas rozmowy z lekarzem na temat marihuany
Posted by Marihuana Doctors on 12/06/2016 in Medyczna marihuana
Zaktualizowano 30 stycznia 2019. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer
Jeśli czujesz się skrępowany lub zdenerwowany perspektywą rozmowy o medycznej marihuanie ze swoim lekarzem, możesz zaliczyć się do większości. Dobra wiadomość jest taka, że medyczna marihuana nie jest w żadnym stopniu nowatorskim pomysłem. Ludzie stosują konopie jako środek leczniczy od ponad 3000 lat. Z biegiem lat, w wyniku wojny z narkotykami i wzrostu przestępczości związanej z narkotykami, marihuana zyskała niesłusznie złą sławę, ale prawdopodobnie zauważyłeś, że jej reputacja szybko się zmienia.
Nikt nie zna historii Twojego zdrowia lepiej niż Twój lekarz pierwszego kontaktu, a wielu z nich jest już świadomych korzyści zdrowotnych, jakie marihuana przynosi w przypadku niektórych schorzeń. Spróbuj przypomnieć sobie różne leki, które przyjmowałeś i jak się po nich czułeś. Jeśli lekarz zrozumie, jak cierpienie wpłynęło na twoje życie, jest bardziej prawdopodobne, że zrozumie twoją prośbę o wypróbowanie alternatywnej metody leczenia.
Przygotuj się także na opisanie, dlaczego uważasz, że terapie z wykorzystaniem konopi mogą pomóc w złagodzeniu objawów związanych z konkretnym schorzeniem. Jak już wcześniej wspomniano, pomocne jest szczere opowiedzenie o tym, jak twoje cierpienie wpłynęło na twoje życie.
Czy twoja choroba zmniejsza twój apetyt? Czy odczuwasz ciągły ból? To wszystko są istotne kwestie, o których warto wspomnieć. W przypadku, gdy lekarz nie zna się na przepisywaniu medycznej marihuany, nie zaszkodzi przynieść dokumentację i dowody naukowe na poparcie swoich twierdzeń.
Ale tak naprawdę, najlepszym sposobem na dobrą rozmowę z lekarzem jest zadawanie właściwych pytań. Nie ma absolutnie nic nielegalnego ani wątpliwego w rozmowie z lekarzem na temat możliwości uzyskania rekomendacji dotyczącej medycznej marihuany.
Oto kilka pytań, które powinieneś zadać swojemu lekarzowi na temat medycznej marihuany:
1. Czy medyczna marihuana jest odpowiednia dla mojego stanu zdrowia?
Twój lekarz prawdopodobnie zna główne schorzenia, dla których medyczna marihuana została zatwierdzona, ale w różnych stanach obowiązują różne przepisy dla różnych schorzeń. Może to być mylące, więc zdecydowanie odrób swoją prawną pracę domową. Zanim porozmawiasz z lekarzem o uzyskaniu recepty na medyczną marihuanę, upewnij się, że jesteś na bieżąco ze szczegółowymi wymaganiami obowiązującymi w danym stanie.
Choroby, w których medyczna marihuana jest powszechnie przepisywana, to m.in:
- Objawy raka, w tym utrata wagi, nudności i wymioty
Zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak choroba Crohna i nieswoiste zapalenie jelit
Zaburzenia spastyczności mięśni, takie jak stwardnienie rozsiane lub epilepsja
Jaskra
HIV/AIDS i związane z tym wyniszczenie organizmu
2. Jakie są zagrożenia dla zdrowia związane z marihuaną?
Zdecydowanie powinieneś przeprowadzić badania, a nawet stawić się na konsultację, mając przy sobie dowody naukowe potwierdzające bezpieczeństwo stosowania medycznej marihuany. Twój lekarz może mieć także dodatkowe informacje na temat twojego stanu zdrowia. Może też być w stanie przełożyć naukowy żargon na łatwe do przyswojenia, laickie terminy, co jest korzystne dla wszystkich, a Tobie pozwoli poczuć się bardziej komfortowo.
Jednym z powodów, dla których medyczna marihuana budzi kontrowersje wśród niektórych pracowników służby zdrowia, jest fakt, że ilość marihuany zawartej w roślinie zależy od sposobu jej uprawy, przechowywania i przygotowania. To sprawia, że trudno jest przewidzieć dawkę, a zbyt duża ilość THC może wywołać paranoję lub ataki paniki.
3. Jak powinienem spożywać medyczną marihuanę?
Twój lekarz może mieć zalecenie dotyczące sposobu zażywania medycznej marihuany. Istnieje pięć różnych sposobów, na które pacjenci zazwyczaj przyjmują marihuanę, a każdy z nich ma swoje wady i zalety, w zależności od Twojego stylu:
- Palenie. Prawdopodobnie najbardziej znany sposób konsumpcji medycznej marihuany, palenie jest niedrogie i łatwe. Oczywiście, palenie wiąże się z ryzykiem dla płuc.
- Vaporizer. Używanie vaporizera pozwala na wdychanie marihuany bez konieczności wdychania dymu. Wystarczy, że umieścisz niewielką ilość suszu lub ekstraktu z konopi w urządzeniu i wykonasz inhalację.
- Przekąski (Edibles). Marihuana może być dodawana do masła lub oleju kuchennego i służyć do przygotowywania różnych potraw. Typowe potrawy jadalne to ciasteczka, gumowe misie i ciasteczka. Mimo że jest to popularna - nie mówiąc już o tym, że pyszna - opcja, lekarz może Cię ostrzec przed niedokładnością pieczenia własnych przekąsek.
- Używanie nalewek lub sprayów. Nalewka to skoncentrowana postać konopi, którą można zmieszać z alkoholem, gliceryną lub ekstraktem z oleju kokosowego. Roztwór można rozpylić pod językiem lub zmieszać z innym napojem. Jedną wadą tej metody jest to, że może być droga.
- Noszenie plastrów skórnych. Osoby, które noszą plastry z medyczną marihuaną, zazwyczaj umieszczają je na kostce, nadgarstku lub stopie. Plaster skórny może przynieść ulgę na około osiem godzin.
4. Czy mogę oczekiwać, że będę mógł normalnie funkcjonować w życiu codziennym?
Oczywiście, celem stosowania medycznej marihuany jest poprawa jakości życia, a nie tworzenie nowych barier w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli będziesz przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących dawkowania, a nawet czasu, możesz spodziewać się złagodzenia objawów.
Jeśli zażywasz więcej marihuany niż jest to zalecane, możesz doświadczyć tych samych skutków ubocznych, które występują u osób używających marihuany rekreacyjnie. Te skutki uboczne mogą obejmować:
- Uczucia paranoi
Uczucia lęku
Uczucie paniki
Jeśli jednak będziesz postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, nie musisz się tego obawiać.
Pamiętaj, że to Ty decydujesz, jakie metody leczenia są dla Ciebie najlepsze, nawet jeśli Twój lekarz jest zbyt niezdecydowany, aby się do tego zastosować. Może się zdarzyć, że pomimo Twoich starań, Twój stały lekarz odmówi wystawienia rekomendacji.
W takim przypadku powinieneś rozważyć wizytę u lekarza, który jest specjalistą w dziedzinie medycznej marihuany.