Jedyne takie muzeum w Polsce i w Europie – morze „zabiera” tam brzeg
Trzęsacz to znana miejscowość wypoczynkowa i popularne kąpielisko morskie położone w gminie Rewal. Jego historia jest bardzo długa, pierwsze pisemne wzmianki pochodzą z XIV wieku. Wieś rozwijała się bardzo prężnie już pod koniec XIX wieku, Jej rozwój związany był z uruchomioną w roku 1896 Gryficką Koleją Wąskotorową, która łączyła Gryfice z Pogorzelicą. Pierwsi turyści pojawili się w Trzęsaczu na początku wieku XX.
Jedną z największych atrakcji turystycznych, która przyciąga do tej wypoczynkowej wsi turystów nie tylko z Polski są ruiny zbudowanego w stylu gotyckim kościoła. Świątynia została zbudowana na przełomie XIV i XV wieku, w chwili ukończenia budowy od morza dzieliło ją niemal dwa kilometry. W wyniku zachodzących procesów abrazyjnych przez stulecia do świątyni nieustannie zbliżał się morski brzeg. Zjawisko to usiłowano powstrzymać już w latach pięćdziesiątych XVIII wieku. W tym czasie świątynię od morza dzieliło niespełna sześćdziesiąt metrów. Erozja nie została jednak zatrzymana, odległość stale się zmniejszała. W roku 1874 w świątyni odprawiono więc po raz ostatni mszę. Zabytkowe wyposażenie zostało częściowo przeniesione do katedry w Kamieniu Pomorskim, częściowo do świątyni w Rewalu. Proces erozji nadal postępował aż w końcu w pierwszym roku XX wieku do morza runęła północna ściana świątyni.
W dalszych latach morze pochłaniało kolejne fragmenty, w końcu pozostała jedynie ściana południowa. Obecnie jest ona jedną z największych atrakcji turystycznych na polskim wybrzeżu Bałtyku. Ruiny świątyni można podziwiać z platformy widokowej. Z Trzęsaczem związanych jest wiele legend. Jedna z najbardziej znanych to ta o Ewie i rybaku Kaźko. Wszystkich tych opowieści oraz historii świątyni można posłuchać w unikatowym, multimedialnym muzeum „15 południk”. Przez miejscowość przebiega 15 południk szerokości geograficznej wschodniej, który wyznacza czas środkowoeuropejski. Zachęcamy turystów do odwiedzenia także „Pałacu Trzęsacz” - kompleksu pałacowo-folwarcznego. W dawnych zabudowaniach folwarcznych mieści się dzisiaj stadnina koni, a pałac został zamieniony na luksusowy hotel. Pałac otoczony jest malowniczym parkiem.